På svenska

In English

Indeksit

Oppitunti:
Aihe:
Esimerkki 1

Lisää perunakauppiaan laskelmia

Jos perunakauppias tietää hinnan (0,50 €/kg) ja kassaan tulleen rahamäärän (130 €), hän voi laskea, kuinka monta kiloa perunoita on myyty:

määrä=arvo/hinta= 130 €/0,50€/kg=260 kg

Jos kauppias tietää perunakilon hinnan (0,50 €/kg) ja myyntimäärän (260 kg), voi hän laskea kassaan tulevan rahan arvon:

Arvo = Hinta × Määrä = 0,50 €/kg × 260 kg = 130 € 

Takaisin oppimateriaaliin

Jaa