På svenska

In English

Indeksit

Oppitunti:
Aihe:
Harjoitukset 1

Naulakauppiaan laskelmia Laskin-symboli

Naulakauppias myi eräänä päivänä 25 kiloa neljän tuuman irtonauloja. Kassaan tuli rahaa 110 euroa. Mikä oli naulojen kilohinta?

Kirjoita vastaus (kahden desimaalin tarkkuudella) alla olevaan laatikkoon ja tarkista sen jälkeen oikea vastaus painamalla Näytä vastaukset -painiketta.

Vastaus:

100 €/25 kg=4,40 €/kg


Takaisin oppimateriaaliin

Jaa